Milti

Mēs lielākoties izmantojam kviešu miltus, lai gan pasaulē miltu izvēle ir daudz plašāka, bez kviešu miltiem mēs nevaram iedomāties maizi, makaronus, dažādus konditorejas izstrādājumus, pankūkas un daudz citus ēdienus. Mūsdienās nekas uz vietas nestāv, viss attīstās, attīstās vairāk slimību, jo, piedodiet, pārtika veikalā ir pārpildīta ar visādām E vielām, krāsvielām un daudz ko citu. Piemēram: glutēnu nepanesība  – Celiakija. Mēs varbūt esam lasījuši tikai grāmatās, bet tagad katram 5. cilvēkam ir šī kaite. Lipeklis jeb glutēns ir ūdenī nešķīstošu olbaltumvielu grupa, kas atrodama galvenokārt  kviešos un miežos, bet mazākā daudzumā rudzos, auzās un to produktos. Lipeklis ir tas, kas piešķir mīklai elastību, veicina tās rūgšanu un gatavojot mīklas izstrādājumus, tie nepaliek cietāki.

Es ikdienā izmantoju ne tikai kviešu miltus, jo pumpas un izsitumi uz sejas nedeva mierīgi dzīvot. Viena mana draudzene Jūlija ieteica  nodod asins analīzes (30 produktiem), kurās konstatēja, ka labāk atturēties no kviešu miltiem, (man nav celikija) un vēlāk izpētot  pēc asins grupas,  ap 30 gadiem labāk atturēties no kviešu miltiem. Vispār sākumā tas bija ārprāts pēc manam domām, bet kad sāku vairāk lasīt un gatavot tik traki jau neizskatījās. Tagad atkal varu lietot kviešu miltus, bet man mājās ir dažādu veidu miltu.

Kviešu milti –  pirms samalšanas, tiek noņemts apvalciņš un dīglis, kas tiek uzskatīti par veselīgākajām grauda daļām, jo satur šķiedrvielas, minerālvielas un vitamīnus. Tieši šķiedrvielu, minerālvielu, vitamīnu un vērtīgo taukskābju niecīgo daudzumu uzskata par vislielāko balto miltu mīnusu. Attīrītie graudi lielākoties satur cieti, kas ļoti ātri uzsūcās organismā un, lietojot uzturā pārāk daudz balto miltu, tie veicina liekā svara rāšanos.

rudzu -bagātīgs cietes un šķiedrvielu avots. Tie satur daudz kālija, kas palīdz uzturēt muskuļu aktivitāti un vecina dažādus vielmaiņas procesus. Rudzos, salīdzinot ar citiem augiem, ir visvairāk vērtīgi aminoskābju un B grupas vitamīnu. Rudzu miltus izmanto gatavojot dažādas maizes šķirnes, piparkūkas, cepumus un biezputras.

kukurūzas  – smalki samalti kukurūzas putraimi. Miltu krāsa ir robežā no dzeltenas līdz baltai. Bieži vien tie tiek sajaukti ar kukurūzu cieti, kas tiek iegūta nevis no kukurūzas grauda, bet kodola. Kukurūzas ciete vairāk ir alternatīva kartupeļu cietei. Kukurūza satur daudz vērtīgu taukskābju. No kukurūzas gatavotus izstrādājumus iesaka cilvēkiem, kas nepanes glutēnu. Kukurūzas miltus var izmantot dažādu ēdienu un konditorejas izstrādājumu pagatavošanā.

miežu – bagāti ar dažādām minerālvielām. Tie satur daudz kālija, magnija un fosfora, kas nodrošina organisma atjaunināšanas. No miežu miltiem gatavotus produktus ieteicams lietot tiem, kas nepanes kviešos esošo glutēnu. Tomēr jāatceras, ka līdz ar to miežu miltu lipekļa saturs ir citādāks, tādēļ ir vērts pameklēt ēdienu receptes, kuru pagatavošanā tiek izmantoti tieši miežu milti.

TMP_9081sm

auzu – satur mazāk glutēna, kā kviešu milti. Garšas ziņā tie nedaudz līdzinās riekstiem. Auzas satur ļoti daudz šķiedrvielu, kas labvēlīgi ietekmē gremošanu, nodrošina labu pašsajūtu, dod ilgstošu sāta sajūtu, jo auzās ir 3 reizes vairāk tauku kā citos graudaugos. Tās satur beta-glikānu, kas samazina holesterīnu un labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu. No auzu miltiem var gatavot putras, gardus cepumus, maizes un citus konditorejas izstrādājumus.

TMP_9076sm

griķu –  satur daudz vitamīnu un minerālvielu. Tajos ir 3 reizes vairāk dzelzs, 2 reizes vairāk kālijs un magnijs nekā citos graudaugos. Griķu milti izceļas ar savu specifisko saldeno garšu. No griķiem var gatavot maizi, smalkmaizītes, cepumus un cept pankūkas.

TMP_9084sm

zirņu – ierasts gatavot no turku zirņiem. Tie nesatur glutēnu, ir bagāti ar ogļhidrātiem un proteīniem. No zirņu miltiem var gatavot, kotletes, dažādus plāceņus, humusu un citus ēdienus.

pilngraudu – kviešu jeb baltie milti ir viens no pazīstamākajiem un biežāk lietotajiem miltu veidiem. Uzturā tika lietoti pilngraudu milti, kuri no tagad mums tik ierastajiem baltajiem miltiem atšķiras ar to, ka miltu pagatavošanā tiek izmantots viss grauds. Līdz ar to, pilngraudu milti ir bagātīgs šķiedrvielu, dažādu minerālvielu un vitamīnu avots.

rīsi – nesatur glutēnu, tajos ir maz tauku, šķiedrvielu un olbaltumvielu, kas, ēdot rīsus, ļauj izvairīties no iespējas pārēsties. Tieši tāpēc rīsi tiek uzskatīti par diētisku un diabētisku produktu. Daudzi pavāri sākuši izmantot tieši šos miltus, jo tie ir daudz gaisīgāki nekā kviešu milti. Rīsu miltus var izmantot dažādu ēdienu iebiezināšanai.

mandeļu  – saglabā ķīmisko sastāvu un īpašības veselu kodolu. Un ka vismaz 30% olbaltumvielu ar sarežģītu aminoskābju sastāvs, vērtīgas taukskābes un šķiedrvielām. Mandeļu milti satur E vitamīnu, C vitamīnu un karotīnu. Tas ir augsts kālija, fosfora, magnija un kalcija. Izmanto cepumu pagatavošanai  –  macaroni.

Share This: