Veselīgais uzturs

Kas ir veselīgais uzturs?

Veselīgais ēdiens ir tāds, kas pietiekamā daudzumā satur dažādus uzturvielas, bet maz tādu komponentu, kas mūs ietekmē negatīvi. Veselīgais uzturs lielākoties sastāv no neapstrādātas vai minimāli apstrādātas dabīgas pārtikas, it sevišķi no augļiem un dārziņiem. Vajadzīgs no uzturvielām pavisam nelielā daudzumā, piem. vitamīni, minerālvielas, un dažādas taukskābes.

Vitamīni – sīkas daļiņas, kas palīdz pasargāt mūs no slimībām. Vitamīni mums nepieciešami visu laiku, taču nav vajadzības uzņemt tos katru dienu, jo organisms spēj tos uzkrāt. Mums nepieciešams no vitamīniem – A vitamīns, D vitamīns, E vitamīns, K vitamīns, C vitāmins un B grupas vitamīni.

Minerālvielas – Kopumā ir 15 minerālvielu, kuras mums jāuzņem ar ēdienu un dzērieniem, galvenas minerālvielas kuru bieži vien pietrūkst, ir: Kalcijs, Dzelzs, Magnijs, Kālijs, Cinks un Selēns.

Tauki uzturā – visi tauki – 9 kalorijas gramā – ir koncentrēts enerģijas avots, tomēr dažādie tauku veidi, ko satur produkti, un to iedarbība ievērojami atšķiras. Piesātinātie tauki – atrodami dzīvnieku produktos-speķī, sviestā, treknā gaļā un piena produktos ar augstu saturu, pārmērīga lietošana uzturā  paaugstina holesterīna līmeni asinīs un veicina sirds slimību rāšanos , Transtauki – gaļa un piena izstrādājumos ar augstu tauku saturu, taču tie var būt arī rūpnieciski ražotājos izstrādājumos, piem.kūkas un cepumos. Transtauki paaugstina holesterīna līmeni asinīs un palielina risku saslimt ar sirds slimībām. Mononepiesātinātie tauki – olīveļļā, rapšu eļļā, avokado un lazdu riekstos, to regulāra lietošana uzturā palīdz izvairīties no sirds slimībām un vairāku veidu vēža. Polinepiesātinātie tauki – kukurūzas, saulespuķu, dadžu eļļā, riekstos,  sēklas un rūpnieciski ražotājos margarīnos, par spīti tam , ka tie satur  neaizstājamās taukskābes un palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs, poinepiesātināto tauku daudzums mūsu organismā mēdz būt lielāks nekā nepieciešams. Neaizstājamās taukskābes – organisms pats nevar izstrādāt – omega 6 linolskābe (sēklas, rieksti un to eļļas), omega 3 alfa linolskābe jeb ALA – atrodama linsēklās, linsēklu eļļā, rapšu eļļā un valriekstu eļļā). Organisms spēj pārveidot ALA par EPA un DHA divām omega 3 taukskābēm, kas saistītas ar aizsardzību pret sirds slimībām un vēl citām vērtīgām funkcijām, taču EPA un DHA ir atrodams arī zivju eļļā.

Superprodukti – tie satur gan daudz C vitamīna, gan sirdij nepieciešamās šķīstošas šķiedrvielas – auzas un lēcas.

Share This: